להתאושש מניתוח הגדלת חזה

מי שעבר ניתוחים קוסמטיים משמעותיים בחייו כמו שאיבת שומן (מחיר שאיבת שומן מחיר הגדלת חזה מחיר הגדלת אף ומחיר ניתוחים אחרים הוא דומה לרוב) או ניתוח אף יודע שתקופת ההחלמה או ההתאוששות היא מרכיב משמעותי בתהליך וכך גם בניתוח הגדלת חזה. ניתוח הגדלת חזה הוא ניתוח שמטרתו להגדיל את נפח החזה של המטופלת או המטופל. בניתוח מוחדרים שתלים, לרוב מסיליקון אך ייתכן שגם ממי מלח אל מתחת לעור או לשרירי החזה של המנותח. במקרים קיצוניים ניתן לעשות שימוש בשומן מאזורים אחרים בגוף המנותחת או המנותח.

לרוב הניתוח נעשה כדי לשדרג את הנראות החיצונית של המטופלת או לחלופין לשקם חזה שעבר תהליך של כריתה או שסובל מפגם אסתטי של חוסר סימטריה קיצוני בין שני השדיים או תיקון של נזקי הריון והנקה. עוד סיבה לניתוח מסוג זה היא תהליכי שינוי מין של גברים שרוצים להיראות כנשים. בדרך כלל תהליך ההחלמה אורך כשישה עד שמונה שבועות, אך למצב הבריאותי של המטופלת יש השפעה משמעותית. מטופלות בכושר גופני גבוה ובמצב גופני תקין יתאוששו מהר יותר ולהיפך – היינו מטופלות במצב גופני ירוד יזדקקו לפרק זמן ארוך יותר.

ניתן לחלק את תקופת ההחלמה למספר תתי תקופות או שלבים: השלב הראשון הוא מייד לאחר הניתוח – מכיוון שהניתוח נעשה בהרדמה מלאה, לאחר הניתוח המטופלת או המטופל יתחילו בתהליך של התאוששות, לרוב בחדר המיועד לכך ותחת פיקוח. ההתאוששות מלווה בהרגשה של אי נוחות ולעיתים גם כאבים, אם השתלים הוחדרו מתחת לשרירי החזה ייתכן ותחושו התכווצויות או כאבי שרירים באזור החזה. כאב שייעלם בהדרגה עם ההרפיה של השרירים.

השלב השני, מספר שעות לאחר הניתוח, סביר להניח שחלק מהכאב ייעלם והעייפות תתפוס את מקומו בשל הצורך של הגוף בהתאוששות. בשלב זה, מרבית המטופלים משוחררים לביתם לאחר שהרופא המטפל יחבוש את האזור עם חזייה או עם תחבושת אלסטית. לתמיכה האלסטית חשיבות גדולה בעת ההתאוששות של החזה ולצד הטיפול האנטיביוטי בחתכים, מדובר בשני המרכיבים החשובים בחלק זה של התהליך.

מרבית הכאב יופיע בשלב השלישי, שלושה עד חמישה ימים לאחר הניתוח, לכן לשלב זה ניתנים משככי כאבים וחשוב לעקוב אחר דימומים אפשריים מהחתכים. כל עוד לא מדובר בתופעות חריגות מדי אז אין צורך לפנות למנתח. לאחר השבוע הראשון הכאב יירד בהדרגה ואיתו גם הנפיחות וחוסר הנוחות עד להחלמה המהירה. כאמור פרק הזמן המלא תלוי במצבה הגופני של המנותחת יחד עם גורמים נוספים.